Podajemy kilka istotnych wskazówek, na co zwrócić uwagę podczas czytania etykiety, aby kupić produkt będący jak najbliższy zdrowej żywności. Wybraliśmy kilka produktów, które zawierają barwniki syntetyczne, konserwanty, substancje wpływające na kwasowość, czy inne preparaty wpływające na smak.

Cechy współczesnej żywności

  • używanie chemicznych sztucznych substancji konserwujących,
  • sztuczne składniki dodawane do żywności nadają jej atrakcyjny wygląd i lepszy smak

Warto wybrać! Produkty składające się z małej ilości składników, np. pięciu, które są lekkostrawne.

Co znajdziemy na etykietach?

Według przepisów prawnych, na etykiecie powinna być nazwa rodzajowa, czyli np. masło, mleko; wykaz wszystkich składników, zawartość netto, data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia, warunki przechowywania lub przygotowania, dane producenta. Oprócz tego powinny być wymienione alergeny, skład, składniki, których zwykle byśmy nie łączyli z produktem, ale mogą się w nim znaleźć. Ważne jest także miejsce pochodzenia produktu.

Barwniki syntetyczne, np. żółcień pomarańczowa E110 – w marmoladach, gumach do żucia – powoduje alergię; błękit ubrylantowany E133 – warzywa konserwowe – szkodliwy dla osób ze schorzeniami układu pokarmowego, przede wszystkim jelit.

Konserwanty, np. E210 – kwas benzoesowy – może powodować wysypkę lub podrażnienie żołądka – galaretki, margaryna, warzywa marynowane; E249 i E250 – azotyny używane do peklowania mięsa, są rakotwórcze; siarczany E220-228 z konserw i soków owocowych, powodują nudności i ból głowy.

Zakwaszacze, np. kwas octowy E260 – w przetworach marynowanych, szkodzi na żołądek; chlorki E 508, 509, 511 dodawane do przypraw, są przeciwwskazane osobom z chorymi nerkami i wątrobą.

Zagęszczacze – E400 – kwas alginowy zabroniony dla kobiet w ciąży a karoten E407 – może przyczyniać się do wrzodów na jelitach.

Słodzące, jak aspartan i sacharyna, mogą szkodzić na układ pokarmowy.

Glutaminian sodu – E621, używany do wzmocnienia smaku, ma działanie zbliżone do neuroprzekaźników, powoduje nadpobudliwość i uszkadzać siatkówkę oka.

Na koniec warto dodać, że przepisy dotyczące znakowania żywności znajdziemy w Ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. Nr 17, poz. 1225 z późn. zm.), w Ustawie z dnia 21 grudnia 2000 roku o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz.U. Nr 5 z 2001 r., poz. 44 zpóźn. zm.) orazw Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych (Dz.U. Nr 137, poz. 966 z późn. zm.).