Kuchnia – kosmetyka – domowa apteczka to dziedziny i miejsca, w których zioła pełnia ważną rolę pozytywnie wpływając na zdrowie człowieka. Nie tylko mniszek lekarski jest wartościowym owocem łąki…

Przetwory z ziół w kuchni

Aromatyczny olej

Składniki

Oliwa lub olej + zioła przyprawowe do wyboru solo lub w autorskiej kompozycji: rozmaryn, estragon, bazylia, cząber, tymianek, majeranek, czosnek, papryka chili.

Przygotowanie

Do czystego słoja wsypujemy zioła według uznania, zalewamy olejem i odstawiamy na tydzień w chłodne i ciemne miejsce. Od czasu do czasu można potrząsnąć olejem. Po tygodniu olej/oliwę przecedzamy i wlewamy do butelki.

Zastosowanie

Sałatki, marynowanie mięs, nacieranie pieczywa

Aromatyczny ocet

Składniki

Ocet jabłkowy/winny + zioła jak do oleju. pokrojone drobno.

Przygotowanie

Do czystego słoja wsypujemy zioła według uznania, zalewamy octem i odstawiamy na miesiąc w chłodne i jasne (ale nie słoneczne) miejsce. Po miesiącu ocet wlewamy do butelki.

Zastosowanie

Sałatki, surówki, galarety mięsne

Przetwory z ziół dla urody

Olejek nagietkowy

Składniki

500 gram świeżych kwiatów nagietka, pół litra oleju słonecznikowego lub rzepakowego

Przygotowanie

Do czystego słoja wsypujemy kwiaty, zalewamy olejem i odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie odcedzamy kwiaty i otrzymany olejek wlewamy do buteleczek z ciemnego szkła. Przechowuje się go w chłodnym miejscu.

Zastosowanie

Egzema, oparzenia, odmrożenia, pęknięcia, trądzik, czyraki, wysypka, użądlenia owadów, odparzona pupa niemowlaka

Krem nawilżający do rąk

Składniki

3 łyżki wazeliny kosmetycznej, 3 łyżki kwiatów czarnego bzu, łyżka kwiatów nagietka

Przygotowanie

Do roztopionej wazeliny dodajemy kwiaty. Gotujemy w kąpieli wodnej przez 45 minut i miesamy co jakiś czas. Gorący krem przecedza się i wlewa do pudełeczka. Po ostudzeniu zamykamy.

Zastosowanie

Wysuszone dłonie

Przetwory z ziół do domowej apteczki

Miętówka

Składniki

10 liści świeżej mięty ogrodowej lub 3 pędy mięty łąkowej, cytryna, pół litra spirytusu, pół litra wody źródlanej, łyżka cukru.

Przygotowanie

Wodę należy ugotować z cukrem. Do słoja wrzucamy skórkę cytryny i miętę. Zalać syropem i spirytusem. Na tydzień odstawić w chłodne i ciemne miejsce. Zlewamy przecedzoną nalewkę do butelki, uzupełniając do 1 litra wodą źródlaną. Szczelnie zamkniętą bez żadnych drobin nalezy odstawić na minimum 10 dni w ciemne miejsce.

Zastosowanie

Po posiłku ułatwia trawienie, uspokaja, może być dodatkiem do drinków i napojów

Wino rozmarynowe

Składniki

200 gram świeżych liści rozmarynu, litr czerwonego wina, 2 łyżki miodu.

Przygotowanie

Liście rozmarynu na dnie słoja zalewa się winem i miodem. Trzeba to podgrzać do 40 stopni w temperaturze wodnej. Szczelnie zamkniete odstawić na 10 dni. Potem przefiltrować i wlać do butelki.

Zastosowanie

Przemęczenie, osłabienie, apatia. Zalecany max 1 kieliszek przed posiłkiem. Ułatwia trawienie, działa przeciwbakteryjnie, np. afty. Grzane jest lekarstwem na kaszel.

Cukierki na kaszel

Składniki

Łyżeczka anyżu, łyżeczka kopry, łyżeczka kopru, łyżeczka mięty, łyżka soku z cytryny, szklanka cukru, pół szklanki brązowego cukru, woda.

Przygotowanie

Zioła do połowy szklanki zalewa się gorącą wodą. po 15 minutach odcedza. W garnku należy roztopić cukier, dodać sok z cytryny i napar, po czym gotować  20 minut. Po ostygnięciu wlewa się masę do foremek do kostek lodu.