Jest dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą utrzymać szczupłą sylwetkę, a nie chcą liczyć spożywanych kalorii. Dla niech rozwiązaniem jest indeks glikemiczny! Produkty, które charakteryzują się jego wysoką wartością są odpowiedzialne za apetyt na słodycze i zbędne kilogramy.
Indeks glikemiczny określany w skrócie jako IG, jest to pewien spis produktów, które są uszeregowane ze względu na to, jak podnosi się poziom glukozy we krwi po ich spożyciu. Po raz pierwszy zwrócono na niego uwagę w 1980 roku, gdy to grupa lekarzy diabetyków, zaobserwowała, że różnego typu produkty o tej samej ilości węglowodanów, różnie wpływają na poziom stężenia cukru we krwi.
Dlaczego jest to takie ważne? Zbyt wysoki indeks glikemiczny spożywanych produktów, powoduje nagły i gwałtowny wyrzut insuliny do krwi, a wahania te są przede wszystkim odpowiedzialne, za to, ze w organizmie odkłada się nadmiar tłuszczu, co skutkuje zbędnymi kilogramami. Natomiast niski wskaźnik IG oznacza minimalne wahania glukozy we krwi.
Poziom glikemiczny zależy od wielu czynników, również od tego jak przygotowane są dane produkty. Generalnie obowiązuje zasada, że im mniejsza obróbka produktu tym niższy jego poziom indeksu glikemicznego. Ważna jest również dojrzałość jak i temperatura spożywanych dań. Dietetycy są zgodni, że najzdrowszym sposobem przygotowania posiłków jest grillowanie lub gotowanie na parze.
Na bazie indeksu glikemicznego powstało takie pojęcie jak „ładunek glikemiczny”. Jest on wartością uwzględniającą nie tylko wartość IG, ale również zawartość węglowodanów w danym produkcie. Na tej bazie powstały liczne diety, do których należy bardzo popularna dieta Montignaca, Jej założenie jest bardzo proste, aby pozbyć się zbędnych kilogramów należy przede wszystkim produkty o niskim indeksie, czyli te mniejsze lub równe 50, o ile łączy się węglowodany z białkiem i mniej niż 35, gdy przygotowany posiłek łączy węglowodany z tłuszczem. Dietę tą przede wszystkim cechuje to, ze ogranicza apetyt, dzieje się tak ponieważ produkty, których wartość IG jest niska sprawiają, że organizm czuje się pełny i nie ma ochoty na słodycze czy inne przekąski.
Aby wyznaczyc indeks glikemiczny, nalezy podac produkt w ilosci zawierajacej 50 gramow przyswajalnych weglowodanow kontrolnej grupie osob. Nastepnie przez dwie godziny, co 15 minut dokonuje sie badania poziomu cukru we krwi. Stwierdzono, ze wartosc srednia jest powtarzalna, a badania wykonane w roznych grupach osob daja zblizone wyniki. Wyniki u osob chorych na cukrzyce sa porownywalne z wynikami uzyskanymi u osob zdrowych.