Organizm kobiety po porodzie zmienia się. Często z niektórymi ze zmian nie można się pogodzić. Są one związane z innym wyglądem, samopoczuciem i trybem życia. Bycie fit to szerokie pojęcie. Na szczęście wzrasta świadomość mam, które coraz chętniej chcą być zdrowe i szczęśliwe dla dzieci, ale też, co ważne – dla samych siebie. Na co mogą liczyć mamy i jak powinny działać?

O poczuciu kobiecości a zatem i o dobrym nastroju decyduje kilka elementów. Pierwszy to zbilansowana dieta. To bardzo ważne. Chodzi nie o zdrową dietę dla wszystkich a o indywidualnie dopasowany program żywieniowy. Może go oczywiście ułożyć dietetyk. Każda kobieta ma swoje gusta, pewien zasób portfela oraz (niestety) jakieś schorzenia, nadmiary, czy niedobory. Tylko nastawienie na nią konkretnie daje szanse najlepszych efektów.

Drugi to… zadbanie o biust, nawet gdy nie jest się mamą karmiącą a szczególnie, gdy się nią wcześniej było. To taki czas, gdy piersi się zmieniły, ale nie będą zmieniać się tak szybko, jak podczas produkcji mleka. Wizyta w dobrym salonie z bielizną, gdzie brafitterka doradzi najlepszy fason stanika, wydaje się być obowiązkowa.

Trzeci filar to troska o sylwetkę poprzez aktywność fizyczną. O tą jest o niebo łatwiej w XXI wieku, ponieważ ośrodki fitnessowe, przygotowują coraz to bogatszą ofertę dla kobiet w ciąży i mam po porodzie. Są to zarówno zadania dostosowane do sytuacji, jak i równoległe zapewnienie dzieciom opieki w miejscach przeznaczonych do zabawy. Gdy fundusze lub zwyczajnie – motywacja do wyjścia z domu, są zbyt małe – pozostaje samodzielne lub z koleżanką/sąsiadką organizowanie sobie treningu.

Zanim mama zdecyduje się na zwiększenie aktywności w okresie połogu, wymagana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, aby sprawdzić czy mięśnie brzucha są przygotowane do dodatkowego wysiłku.

Optymalnym rozwiązaniem jest jogging z wózkiem. Aby biegać, wystarczy przy kupnie wózka zdecydować się na amortyzowane koła pompowane i by przynajmniej dwa z nich były większe, co pozwoli łatwiej pokonać dołki i krawężniki. Istnieje też specjalny pojazd dla dziecka dedykowany aktywnej mamie – jogger.

Mamy doceniające walory turystyczne swojego regionu, chętnie zaopatrują się w krzesełka na rowery. Wtedy mogą zabrać dziecko ze sobą i delektować się otoczeniem. Aktywność i odpoczynek w jednym a dla pociechy – ciekawa forma spędzenia czasu.