Jest kilka typów piłek rehabilitacyjnych. Są wielkie i mniejsze mieszczące się w dłoniach. Są gładkie i z wypustkami do masażu dłoni i nie tylko. Mogą być czasoumilaczem lub bardzo przydatnym narzędziem do rozluźniania w okresie ciąży. Są wykorzystywane jako sprzęt gimnastyczny na zajęciach body shape.

Większość właścicieli piłek to kobiety. Część z nich jest matkami, które poznały ten sprzęt na zajęciach w szkole rodzenia. Część w klubie fitness widziała je po raz pierwszy. Sporo z nich skorzystało z polecenia znajomych lub sugestii lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty, często z podu skrzywień i bólu kręgosłupa.

Koryguje wady postawy – największe efekty widać u dzieci, jednak dorośli ze skoliozą również mogą dobierać zestawy ćwiczeń wzmacniające mięśnie. Stabilizują tkankę mięśniową okolic miednicy i bioder. Ćwiczenia wykonywane na piłce i z piłką nie obciążają stawów, chroniąc je tym samym przed kontuzjami.

Piłka rehabilitacyjna jest nie tylko sprzętem do ćwiczeń, ale tez może służyć jako krzesło. Coraz więcej ludzi pracuje zdalnie, przy stole, nie zawsze dysponuje biurkiem. Najzdrowszym dla ciała rozwiązaniem i trzeba przyznać atrakcyjnym  jest właśnie piłka. Wersja do siedzenia powinna być dobrze napompowana, najczęściej wybiera się piłki o średnicy 55 cm.

Tutaj warto wspomnieć, że samo siedzenie na piłce zmusza człowieka do prostowania pleców – stąd jest mocno polecana dzieciom podczas odrabiania lekcji. W parze z prostującym się kręgosłupem idzie napięcie mięśni brzucha. By utrzymać równowagę, angażowane są mięśnie głębokie. Takie okrągłe siedzisko prowokuje ciało do nawet minimalnej, ale jednak aktywności. Nie siedzimy w bezruchu a zatem w subtelny sposób redukujemy napięcie mięśni. Trening funkcjonalny z piłką także opiera się na wspomnianym wymuszonym balansowaniu, co utrudnia ćwiczenia prowokując do ruchu większą ilość mięśni w tym samym czasie. Na piłce ćwiczysz z obciążeniem własnego ciała, a dodatkowo masz trening równoważny.

Piłki ortopedyczne służą nie tylko rehabilitacji, ale i profilaktyce wad postawy, są urozmaiceniem czasu spędzonego przy stole/biurku i są sprzętem do gimnastyki dla osób w każdym wieku, w tym także niepełnosprawnych.