Błonnik jest niezbędny, aby zachować zdrowie i cieszyć się szczupłą sylwetką. Mało jednak osób wie jakie jest jego zadanie i gdzie można go znaleźć. Generalnie dzienne zapotrzebowanie na błonnik dorosłego człowieka wynosi ok 30 gram dziennie i aby pokryć to zapotrzebowanie trzeba wzbogacić dietę w warzywa i pełnoziarniste pieczywo. Błonnik można podzielić na ten, który rozpuszcza się wodzie i ten, który jest nierozpuszczalny. Każdy z nich ma inne zadanie i role do spełnienia w organizmie.

  • Błonnik nie rozpuszczalny w wodzie to celulozy i ligniny. One wiążą wodę, powodując uczucie sytości, ułatwiają odchudzanie, jak również zmniejszają nieprzyjemne zaparcia.
  • Natomiast w wodzie rozpuszczają się pektyny, gumy oraz śluzy. Jego zadaniem jest ochrona przed nowotworami, jak również usuwanie z organizmu zbędnego cholesterolu czy kwasu żółciowego.

Gdzie szukać błonnika? Oczywiście w aptekach są suplementy go zawierające, warto jednak przede wszystkim dostarczyć go do organizmu w postaci naturalnej. Znakomitym źródłem błonnika są kasze, warzywa oraz owoce takie jak truskawki, maliny, czy jeżyny oraz jabłka. Jeśli już decydujemy się na suplement warto wybrać ten o najbardziej naturalnym składzie. Suplementy z błonnikiem zażywa się przed posiłkiem, gdyż popijany dużą ilością wody pęcznieje w żołądku dając poczucie sytości. Błonnika w tabletkach nie można spożyć za dużo, natomiast ważne jest by popijać go dużą ilością wody, aby nie spowodować zaparć. Ponieważ łączy się również z lekami, opóźnia lub osłabia ich działania, usuwa również z organizmu wapń i żelazo, które trzeba uzupełniać stosując dietę bogatą w błonnik.

Podsumowując można powiedzieć, że błonnik ma następujące znaczenie dla organizmu i walce o szczupłą sylwetkę:

  • Zapobiega gromadzeniu wody w organizmie
  • Wypełnia żołądek powodując uczucie sytości jak również pobudza kwasy trawienne
  • Reguluje pracę jelit
  • Pomaga usuwać toksyny z organizmu i zapobiega uciążliwym zaparciom
  • Błonnik pomaga w regulacji poziomu glukozy we krwi