Nawet wtedy gdy uprawia się sport tylko i wyłącznie dla rekreacji, ważna jest odpowiednie dieta. Organizm w czasie zwiększonego wysiłku, potrzebuje składników odżywczych, aby móc prawidłowo funkcjonować, dlatego tak ważne jest właściwe skomponowanie diety, która na te potrzeby by odpowiadała.
Energetyczne zapotrzebowanie organizmu zależy od intensywności ćwiczeń, ale również od efektu jaki się chce osiągnąć. I tak jeśli regularnie ćwiczysz, ale bez zamiaru zrzucenia zbędnych kilogramów, to nie trzeba w znaczący sposób zmieniać swojej diety. Liczba dostarczanych organizmowi kalorii musi być odpowiednia do ilości zużywanej energii.
Natomiast w sytuacji, gdy regularne ćwiczenia mają na celu zwiększenie masy mięśniowej, ilość dostarczanych kalorii musi być stosunkowo większa. Specjaliści rekomendują, że ilość dostarczanej energii powinna zwiększyć się w granicach od 500 do 1000 kalorii. Tutaj najlepszym dostarczycielem są produkty bogate w węglowodany. Ważne jest, aby odpowiednio skomponować posiłki, dietetycy powtarzają, że prawidłowo zbilansowana dieta powinna zawierać pięć, odpowiednio przygotowanych posiłków. Trzeba pamiętać również o jednej ważnej sprawie, a mianowicie w powszechnej świadomości istnieje niesłuszne przekonanie, że przy spalaniu tkanki tłuszczowej, konieczne jest radyklane obniżenie ilości przyjmowanych kalorii. Jest to błędne, ponieważ takie postępowanie zmniejsza metabolizm, a tym samym hamuje zrzucanie zbędnych kilogramów. Warto więc, nie redukując radyklanie ilości spożywanych dietę wzbogacić ją w owoce i warzywa, które są bogate w błonnik oraz produkty białkowe.
Wysiłek fizyczny powoduje również większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały, które w naturalny sposób są z organizmu wydalane. Brak witamin powoduje zmniejszenie wydolności fizycznej. Dlatego ważne jest aby w razie konieczności dostarczyć je organizmowi w postaci suplementów. Szczególnie ważne jest aby dostarczyć organizmowi odpowiednie dawki magnezu, który dodaje energii i pomaga w koncentracji.