Jeśli rozpoczęłaś przygodę z bieganiem, warto spojrzeć na nowo na swoją diet i jeśli zajdzie taka potrzeba zmienić ją na zdrowszą. Warto pamiętać, że regularne bieganie zwiększa zapotrzebowanie na witaminy i żelazo, które pozwala krwi na transportowanie więcej tlenu i sprawia, że wzrasta wydolność organizmu.

Od czego zacząć? Przede wszystkim dobrze jest zrobić analizę, tego co się je, dobrym nawykiem jest prowadzenie dzienniczka żywieniowego oraz usuniecie z diety produktów, których biegacz powinien bezwzględnie unikać. W dzienniczku warto oprócz tego co się je zapisywać godziny posiłków i przekąsek, jak również ilość wypijanych płynów. Kolejnym krokiem powinna być zamiana niezdrowych produktów, na te , których spożywanie jest dla organizmu korzystne. I tak słodycze zamieniamy na owoce i jogurty, zamiast hamburgera ryba, a pełnoziarniste pieczywo powinno zastąpić pszenne bułki. W takim sposobie odżywania na pewno pomoże sporządzanie i planowanie. Lista zakupów na pewno pomorze uniknąć sięgania po tzw. fast food, chipsy czy batoniki.

Każdy kto rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem powinien przede wszystkim policzyć ilość kalorii, które się potrzebuje do zaspokojenia codziennych potrzeb energetycznych. Ważne jest to, aby posiłki były urozmaicone, i zawierały elementy, wszystkich pięciu grup odżywczych czyli zbóż, owoców i warzyw, nabiału i mięsa. Kaloryczność spożywanych posiłków powinna być również uzależniona od płci i masy ciała, ale również od intensywności treningu.

W diecie osób, które regularnie uprawiają jogging koniecznie musi pojawić się białko. Białko, szczególnie w początkowej fazie treningów jest szybciej zużywane, a jest niezbędnym budulcem koniecznym do regeneracji mięśni. Koniecznie trzeba również zadbać o to, aby w diecie nie zabrakło innych składników mineralnych, wapnia, magnezu oraz witamin. Szczególnie te ostanie, z rodziny detoksykantów toczą walkę z wolnymi rodnikami, które powstają w namiarze w czasie intensywnego treningu jakim jest bieganie.