CrossFit to morderczy zestaw ćwiczeń, od lat praktykowany przez amerykańskich komandosów i policjantów. Cieszy się on ogromną popularnością w siłowniach na całym świecie, a od niedawna także w Polsce. Na czym polega? Jakie daje korzyści, a na co trzeba uważać przy wykonywaniu ćwiczeń CrossFit?

Ćwiczenia CrossFit wykonuje się w sposób intensywny, bez czasu na przerwę. Nic dziwnego – jego ideologia mówi, że po zajęciach masz paść na twarz. A gdy dojdziesz do siebie – chcieć więcej. A o zmęczenie nie trudno, bo CrossFit łączy w sobie trening siłowy i kondycyjny. W trakcie zajęć naprzemiennie podnosi się ciężary, wykonuje pompki i ćwiczenia gimnastyczne, biega czy skacze na skakance.

CrossFit ma wiele zalet. Można go uprawiać zarówno na siłowni, jak i w domowym zaciszu. Duża kombinacja ćwiczeń sprawia, że wysiłek nie jest nudny – za każdym razem można trenować inaczej. Co najważniejsze, CrossFit pozytywnie wpływa na sprawność atletyczną i rozciągliwość mięśni, wyrabia odporność krążeniową i oddechową, usprawnia psychomotorykę i zwiększa precyzję. Dzięki temu, że imituje naturalne funkcjonowanie ludzkiego ciała, poprawia jego wydajność w realnym życiu.

Mimo wielu zalet, warto pamiętać, że intensywny program ćwiczeń wiąże się z podwyższonym ryzykiem kontuzji. Dotyczy to szczególnie osób o małym doświadczeniu z ćwiczeniami siłowymi. Warto też wystrzegać się rabdomiolizy – przypadłości polegającej na zaawansowanym uszkodzeniu tkanki mięśniowej, która powoduje przedostawanie się do krwi wolnej mioglobiny, uszkadzającej nerki. By temu zapobiegać, należy stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń, pić dużo wody i unikać treningu w wysokiej temperaturze.