Mamy dwie bardzo podobne do siebie techniki. Jedną jest NW a drugą trekking. Do tej drugiej część podtrzymująca dłoń przy kijku jest czymś w rodzaju pętelki, opaski. W przypadku NW mamy do czynienia z rękawiczką bez palców. Rożnica w rozwiązaniach przy rękojeści związana jest z technika chodzenia a dokładnie miejscem odepchnięcia się kijkiem od podłoża.

Rękawiczki mają różne rozmiary w zależności od indywidualnej potrzeby i wygody związanej z wielkością dłoni. Rękawiczka ma 3 otwory: na wysokości nadgarstka, dla kciuka oraz jeden dla pozostałych 4 palców. Przy nadgarstku mamy rzep. Najlepiej dobrana rękawiczka to taka, do której po zapięciu możemy jeszcze włożyć swobodnie palec drugiej ręki – sprawdzamy to od wewnętrznej strony dłoni przy nadgarstku właśnie. Mocowanie rękawiczki też jest zwykle regulowane a nawet można je wyjąć, aby wrzucić do prania.

Jaka rękojeść będzie najlepsza?

Gdy kupujesz kijki dla celów komercyjnych, wybieraj rękojeść z tworzywa/gąbki. Łatwiej jest utrzymać higienę takiego kijka. Rączka, obok rękawiczki, jest najbardziej narażona na nasz pot a zatem i intensywny rozwój bakterii. Gdy kupujesz kijki tylko dla siebie, rękojeść może być korkowa – zostaniesz w towarzystwie swoich bakterii i potu.

Zakończenia kijka

Każdy kijek ma dwa zakończenia, jedno jest z metalu a drugie – nakładane z gumy. Gumową nakładkę nazywa się pieszczotliwie bucikami. Maja one zapobiegać poślizgom kijka na gładkich nawierzchniach. Dają wyciszenie podczas wędrowania po chodniku, czy asfalcie. Poleca się zdejmowanie ich, gdy nawierzchnia jest gruntowa, czy np w lesie.

Jest kilka kształtów metalowych końcówek. Pierwsza to rodzaj bryły, kwadratowe zakończenie. Praktyczne w lesie, między podszytem. Drugie to stożek – z nim powinieneś uważać na drogach piaszczystych, bo nie ma dobrego zaczepienia. Niestety najczęściej niedoświadczeni sprzedawcy proponują takie rozwiązania nowicjuszom. Bardzo dobrym zakończeniem jest płaski szpikulec. Po pierwsze dobrze wbija się w grunt (pamiętaj na asfalt buciki, aby nie zniszczyć nawierzchni). Po drugie przydaje się do samoobrony… Po trzecie jest po prostu uniwersalny i pozwala z całym impetem odpychać się od podłoża i intensyfikować trening.

Analogicznie do kijków teleskopowych, jeśli nie musisz regulować, nie kupuj kijków z wymiennymi końcówkami. Na użytek indywidualny z założenia najczęściej będziesz chodzić na te same trasy.

Życzymy udanych zakupów!