Jesień jest przejściową porą roku, ulubioną przez bakterie i wirusy. Jednocześnie jest też czasem regeneracji po wakacyjnym działaniu promieni słonecznych, zadbania o włosy, cerę. Trzecia cecha jesieni to potrzeba jedzenia, naturalna i intuicyjna u człowieka, by tkanka tłuszczowa mogła chronić nas przed chłodem. Jak zatem działać, by organizm dobrze zniósł jesień?

DIETA

Najbardziej polecana w regionie europejskim dieta powinna bilansować się w okolicach 1500-2000 kalorii. Badania potwierdzają, że podjadamy i ostatecznie jemy 6-7% tyle co zwykle. Do tego nie jesteśmy tak aktywni, jak latem. Jesień jest doskonałą porą na diety oczyszczające. Warto przygotować się w ten sposób na obronę przed przeziębieniem.

Najprościej jest włączyć więcej surowych owoców i warzyw. Pod koniec wakacji zbieramy letnie odmiany gruszek, jabłek, śliwek, borówki, jeżyny, powtórnie owocujące maliny i truskawki. Z warzywnika uzyskujemy: pomidory, paprykę, ogórki, dynię zwyczajną i fasolę szparagową. Oprócz tego późne kapusty i brokuły, arbuzy i melony. W drugiej połowie miesiąca zbiera się cebule i czosnek sadzone na wiosnę. Cebula powinna mieć zasuszoną szyjkę. Pod koniec miesiąca zbiera się zioła: bazylię, majeranek, cząber, tymianek i lebiodkę, niezwykle wartościowe dla zdrowia.

SKÓRA i włosy
Jesień jest sezonem na olejki regenerujące na przesuszoną słońcem skórę i włosy. Można robić domowe maski na włosy z siemienia lnianego i imbiru. Najprościej jest wykorzystać żel po zaparzonym siemieniu lnianym. Jeszcze ciepły nakłada się na włosy. Następie zakrywa woreczkiem lub folią aluminiową i na to robi tzw. turban z ręcznika. Spłukuje się letnią wodą po minimum pół godzinie trwania zabiegu. Imbir przyspiesza porost włosów i poprawia krążenie, siemię lniane nawilża i odżywia.

Zmienność temperatur przejściowej pory roku powoduje więcej wykwitów na skórze. Dla oczyszczania i działania antyseptycznego poleca się toniki z imbiru. Gdy nie dysponujemy wymienionymi składnikami warto wymieszać mąkę ziemniaczaną z mąką żytnią 3 łyżki żytniej + łyżeczka ziemniaczanej. Następnie zalać chłodną wodą stopniowo, aby nie było grudek. Myje się włosy, jak szamponem. Są oczyszczone, delikatne i błyszczące a co ważne dłużej trzymają się po układaniu.

STAWY

Ze względu an zmiany ciśnienia, niektórzy z nas narzekają na zwiększone bóle stawów. Tutaj ponownie pomoże imbir, wyciągi z tego korzenia lub jako dodatek do posiłków.

PRZEZIĘBIENIA

Skłaniając się ku metodom naturalnym, warto zwiększyć w tym okresie dietę o np. soki z czarnego bzu, kompoty z jagód, ponadto pory, cebule i czosnek. Naturalne probiotyki regulują florę jelitową, odpowiadającą za odporność organizmu.